Jak se správně slaví Velikonoce?

Velikonoce jsou symbolem jara a v mnoha zemích jsou Velikonoce významnější než oslava Vánoc. Během Velikonoc je totiž vzpomínáno na Ježíšovo zmrtvýchvstání a v dnešní době jsou spojeny hlavně s vítáním jara a očistou vlastního těla i duše.

Jak můžete Velikonoce slavit?

Pokud máte dostatek vůle, zkuste dodržet čtyřicetidenní půst. Ten by měl začít v tzv. Černou neděli, která je první v pořadí. To prospěje nejen vašemu tělu, ale i duši. Budete se cítit mnohem lehčí a půvabnější. Během černé neděle je také zvykem nosit černé šaty a či svůj oděv doplnit černým šátkem.

Druhá neděle se jmenuje Pražná. To protože naše prababičky připravovaly tzv. Pražmu. Jedná se o staroslovanský pokrm z nedozrálého obilí. Třetí neděli nazýváme Kýchavá. Platilo pořekadlo: „Kolikrát si ten den člověk kýchne, tolik let bude ještě naživu.“ Celá tato myšlenka vychází z hravosti našich předků, kteří opravdu hledali radost v každém dni.

Čtvrtá neděle se nazývá Smrtná. Důvodem je, že právě v tento den se ze vsi vynášela smrt v podobě Mořeny či Morany. Ta bývá zhotovená z hadrů, slámy, košile a sukně. Všichni vesničané ji hodí společně do řeky a tím smrt a zima odpluje. A může přijít jaro.

Šestá neděle je Květná. Připomíná vjezd Krista do Jeruzaléma. Právě z této události pochází zvyk světit jarní větvičky. V Jeruzalémě světili palmy, v našich krajích je to nejčastěji vrba, bříza či větvičky jívy – lidově známé jako „kočičky“.

Poslední týden před Velikonocemi už dodržujeme Pašijový týden. První dny patří úklidu, proto je zvykem při modrém pondělí a žlutém úterý uklidit a vymést. Ale pozor, o škaredé středě se nemračte, jinak se budete mračit celý rok!

V Zelený čtvrtek připravte zelené jídlo. To může být například hrách, zelenina, salát či špenát. Po čtvrtku přichází Velký pátek, což je den smutku. Právě v pátek totiž ukřižovali Ježíše Krista. Proto k fyzické i duchovní očistě patří rituální koupel hned při úsvitu.

Po Bílé sobotě přijde Boží hod Velikonoční. Právě v tento den došlo k zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vrcholí tím Velikonoční svátky a končí půst. Pak už přijde jen dobře známé Velikonoční pondělí, kdy chlapci proženou dívky s pomlázkou, aby byly celý rok zdravé a krásné. Pomlázka je vyráběna z čerstvých proutků vrby a je symbolem zdraví, síly a svěžesti. Dívky pro chlapce připraví malovaná vejce a následují veselí celých rodin i vsí!

A jak si Velikonoce zpestříte vy? Zde je několik našich tipů!

Zajíc – velikonoční

Hrnek maxi – luční kvítí

Servírovací podnos – zelený – květy

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items -