3 století trvalo objevení receptury na porcelán

V domácnosti je porcelánové nádobí běžnou záležitostí. Víte ale, co se za tímto bílým materiálem skrývá? Stovky let pokusů, dobrodružství a trpělivosti.

Bílou čistou barvu, až průhlednou, zaručí pouze správný poměr surovin. Ten je všeobecně znám jako 50 % kaolinu, 25 % křemene a 25 % živce. K tomuto poměru vedla v Evropě dosti trnitá a spletitá cesta, zatímco Čína vypalovala porcelán již v 7. století př. n. l. Byl to čínský porcelánový pradědeček – protoporcelán. Evropu čínský porcelán spatřil díky Marcu Polovi, který procestoval v 15. století Asii. Od té doby řemeslníci marně napodobovali čínský materiál. Až v 18. století vznikly první kusy, které sice zdaleka neměly krásnou bílou barvu, ale jejich pevnost byla podobná čínskému porcelánu. První porcelánka vznikla v Míšni, kde se také evropský porcelán narodil v roce 1708.

Dneska se nad porcelánem nikdo nepozastavuje. Stal se pohodlným a krásným doplňkem kuchyně. V kombinaci s kresbami My Prague běžné nádobí získává osobní charakter. A takové dárky nejvíce potěší  s otiskem lidské práce a myšlenky.

Podívejte se na tipy, jak udělat porcelánový dárek osobnější:

1. Nechte si na něj napsat jméno

Hrnek maxi – kočky

2. Vyberte si hrníček přímo s vaším hobby

Hrnek pro tenistu nebo tenistku

3. Rozhodněte se pro hrníčky, které se doplňují

Sada zamilovaných svatebních hrnků – ona a on

Pozor! 5.-6. prosince 2017 po zadání kupónu „VANOCE2017“ získáváte slevu 10 % na všechny porcelánové výrobky!

Napsat komentář

Item added to cart.
0 items -